Portál pre mamičky a ich detičky

Poradňa

Na otázky týkajúce sa vášho dieťatka odpovedá MUDr. Eva Gabryšová - všeobecný lekár pre deti a dorast.

Dobrý deň. Moja 7-mesačná dcérka má uzlinku v podpazuší, ktorá sa jej objavila po očkovaní tbc. Boli sme aj na týždňový pobyt v Dolnom Smokovci (výborný personál). Chcem sa opýtať či po tejto liečbe (berie Nidrazid) sa jej ešte tá uzlinka môže niekedy opäť objaviť? Ďakujem
Ak po liečbe Nidrazidom dôjde k úplnému vymiznutiu lymfatickej uzliny riziko jej opätovného zväčšenia sa je malé. Len veľmi zriedka sa stretávame s prípadmi, kedy dôjde ku opakovanému narastaniu už zhojenej lymfatickej uzliny ako komplikácie po BCG vakcinácii. Určitým ale takisto malým rizikom je následné očkovanie /Infanrix Hexa, Prevenar …. podľa očkovacieho kalendára/, odporúčam očkovanie Infanrix Hexa a Prevenar podať v 2 rôzne dni s cca týždňovým intervalom a nie v jeden deň ako je bežná prax. Pred týmto očkovaním by ale uzlinka mala byť zhojená a podľa USG vyšetrenia veľkosti pod 5 mm.
Môjmu 5-ročnému synovi dosť často tečú z nosa hlieny. Nikdy však pri tom nemá zvýšenú teplotu a je aj aktívny, takže preto usudzujem, že nie je chorý.Máva to tak dva dni, nie je toho veľa a potom mu to samo aj odíde.Po mesiaci-dvoch to tu máme opäť. Myslíte si, že je to na vyšetrenie u pediatra? Nevysmeje nás?
Dobrý deň, tečenie hlienov súvisí so zápalom sliznice nosa a pravdepodobne aj so zápalom prínosových dutín. Doporučujem návštevu a komplexné vyšetrenie v ušno - nosno - krčnej ambulancii, kde zhodnotia etiológiu ťažkostí a doporučia liečbu podľa lokálneho nálezu. Doplnkovo je vhodné pravidelne používať na čistenie nosa morskú vodu 2xdenne /voľné predajné rôzne prípravky v lekárni/ alebo robiť preplachy nosa - zmierni to príznaky.
Dobrý deň, potrebovala by som sa poradiť. Mám doma 4 mesačného synčeka, je plne dojčený, niekedy však mám pocit, že veľa papká. V noci papá každé dve hodinky a cez deň kedy ako. Niekedy každú pol hodinu, niekedy každú hodinu, niekedy vydrží aj 3 hodiny. Takže kedy ho môžem prikmovať? Rozmýšľala som nad Nutrilonom či mu neponúknem 1x za deň alebo čo môže papať také 4 mesacné bábätko? Či kedy ho môžem s niečim ponúknuť? Ďakujem za odpoveď
Vaše bábätko je plne dojčené. Je to to najlepšie, čo mu môžete dať. Ak priberá a prospieva, nie je dôvod na znepokojovanie sa a rozmýšľaní o zavedení príkrmov. Prikrmovať začíneme od ukončeného 6.mesiaca. Skôr sa začína na doporučenie pediatra v prípadoch, keď dieťatko nepriberá a materské mliečko mu nestačí. U dojčených detičiek sú často intervaly medzi papkaním kratšie ako 3 hodiny a to aj z dôvodu, že samotné kojenie prináša dieťatku pohodu, pocit istoty, takže často si vyžaduje mliečko, ale nie preto, že je hladné, ale jednoducho chce cítiť mamičkinu náruč. Ak však máte mliečka málo alebo je už pre vás neúnosné nočné budenie a následne ste cez deň vyčerpaná, môžete svojmu dieťatku ako poslednú dennú dávku pred spaním ponúknuť sýtiace mliečko. Ak vy alebo manžel nie ste alergici, môžete mu ponúknuť (keď ste už spomenuli Nutrilon) sýtiaci Nutrilon extra - (dieťatko nám zasýti a preto nevyžaduje tak časté kŕmenie) alebo ak ste alergici, tak Nutrilon HA. Ak sa vám nevytvorí cez deň dostatok mliečka, môžete mu Nutrilon extra ponúknuť cez deň. Je to veľmi individuálne, vy by ste si mali určiť, ktorú dávku dojčenia by ste nahradili Nutrilonom. Určite však dojčite a nahraďte napríklad len obednú dávku. Potom si však treba odsledovať, či dieťatko bez mliečka vydrží dlhšie alebo nie. Ak to bude bez "efektu", jednoducho vaše dieťatko chce byť s vami a cítiť vás. Preto bude dôležitá vaša pevná vôľa vydržať a nevzdávať sa dojčenia a intervaly bude potrebné predlžovať zamestnávaním dieťatka, prihováraním sa mu, hrať sa s hračkami.
Záchvat kašľa
Dobrý deň. Naša dcérka po výdatnom smiechu začne mať záchvat kašľa. Treba navštíviť lekára? Veronika
Záchvat kašľa po výdatnom smiechu môže mať viacero príčin, od banálnych až po závažnejšie, preto je najlepším riešením informovať o tom svojho pediatra, ktorý Vám po podrobnom zhodnotení anamnézy a klinického stavu dieťaťa doporučí ďalší postup a potrebné vyšetrenia.
Fenistil
Prečo mi lekárka doporučila pri horúčke Fenistil kvapky? Veď to je na alergiu. Pomýlila sa? Ďakujem Eva
Máte pravdu, Fenistil kvapky sú na alergiu, ale ich sedatívny - utlmujúci - efekt sa využíva aj napríklad pri dráždivom kašli pri infekciách dýchacích ciest, pri svrbení kože napr. pri ovčích kiahňach. Nepíšete bližšie, či má dieťa aj iné ťažkosti okrem teploty. Je dobré nasadenú liečbu prebrať priamo v ordinácii so svojím pediatrom.